Depozyt notarialny

Depozyt oznacza przechowywanie dokumentów, informatycznych nośników danych, papierów wartościowych oraz pieniędzy w sytuacjach określonych w ustawie Prawo o notariacie, co powoduje określone w ustawie skutki prawne.

Depozyt notarialny odgrywa ważną role zabezpieczając obrót prawny z udziałem notariusza, zwłaszcza nieruchomościami, z którymi wiąże się przepływ niemałych kwot pieniężnych, a sprzedawca nie ma pewności co do zapłaty ceny przed zawarciem umowy i podpisania aktu notarialnego.

Coraz częściej także zaliczka przy zawarciu umowy przedwstępnej sprzedaży zostaje złożona do depozytu notarialnego.

Notariusz, jako osoba zaufania publicznego, zapewnia, że wszystkie aspekty transakcji są przeprowadzane zgodnie z prawem i ustaleniami umownymi. Praktycznie oznacza to, że pieniądze mogą być wpłacone na specjalne konto depozytowe notariusza, gdzie będą bezpiecznie przechowywane aż do momentu zakończenia transakcji, na przykład sprzedaży nieruchomości, a żadne ze stron nie otrzyma pieniędzy, dopóki wszystkie warunki umowy nie zostaną w pełni spełnione.

Konto depozytowe notariusza to specjalne konto bankowe, które jest wykorzystywane przez notariusza do bezpiecznego przechowywania pieniędzy przekazanych mu przez strony umowy. Notariusz nie ma prawa dysponować pieniędzmi, które znajdują się na rachunku depozytowym kancelarii.

Z przyjęcia pieniędzy czy dokumentu na przechowanie notariusz spisuje protokół, w którym wymienia datę przyjęcia, ustala tożsamość osoby składającej dokument oraz wskazuje, komu i pod jakimi warunkami dokument bądź jego odpis ma być wydany. Dokument przyjęty na przechowanie wydaje się osobie wymienionej w protokole lub jej następcy prawnemu.

Przyjęcie dokumentu na przechowanie co do zasady ma charakter bezterminowy. Odbiór przedmiotu depozytu jest możliwy w dowolnym czasie, chyba że w protokole postanowiono inaczej albo wynika to z istoty (charakteru) zdeponowanego dokumentu.

Zakup nieruchomości to jeden z najczęstszych przypadków, gdy notariusz przyjmuje pieniądze do depozytu. Wynika to z faktu, że depozyt notarialny zabezpiecza interesy stron umowy. Sprzedający wie, że kupujący dysponuje niezbędnymi środkami, z kolei kupujący zyskuje pewność, że pieniądze trafią do sprzedającego dopiero po zawarciu umowy sprzedaży mieszkania czy domu.

Tags :
Share This :