Odrzucenie spadku to temat elektryzujący i przerażający. Zwłaszcza jeśli dotyczy naszej szeroko pojętej rodziny, której nawet nie znamy, a często o niej nawet nie słyszeliśmy.

A tak naprawdę nie ma się czego bać.

Po prostu należy iść do notariusza lub sądu i spadek odrzucić o ile go nie chcemy.

Każdy z nas może być w takiej sytuacji, kiedy najbliższa rodzina zmarłego spadek odrzuci, a skoro my dochodzimy do dziedziczenia to okazuje się z reguły, że zmarły miał długi, choć z pewnością nie jest to zawsze jedyna przyczyna odrzucenia spadku.

Dzieje się tak dlatego, że takie są przepisy dotyczące ustawowego dziedziczenia.

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Potem (w dużym uproszczeniu) rodzice, rodzeństwo, zstępni rodzeństwa, dziadkowie, dzieci dziadków itd.

I tak to się właśnie rozgałęzia na rodzinę, o której nawet nie słyszeliśmy.

Odrzucenie spadku skutkuje rezygnacją ze spadku, a zatem nie nabywamy żadnych aktywów ani pasywów składających się na spadek. Jesteśmy traktowani tak jakbyśmy nie dożyli otwarcia spadku.

Termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku to 6 miesięcy i rozpoczyna się w dniu, w którym dowiedzieliśmy się o tytule swego powołania do spadku.

Dowiedzenie się o tytule powołania do spadku należy pojmować jako powzięcie przez spadkobiercę wiarygodnej informacji o tym, że został on do danego spadku powołany, czyli gdy dotrze do niego wiadomość o śmierci spadkodawcy.

Oznacza to, że dla każdego spadkobiercy moment ten może przypaść w innej chwili.

Skuteczne oświadczenie może złożyć jedynie osoba powołana do dziedziczenia. Potencjalny spadkobierca (osoba, która zostałaby powołana na miejsce innego spadkobiercy – np. spadkobierca ustawowy powołany w dalszej kolejności) pozbawiony jest tego uprawnienia do czasu zaktualizowania się jego powołania (np. do czasu odrzucenia spadku przez wstępnego). Na przykład: nie mogę złożyć oświadczenia o odrzuceniu spadku po mojej babci, gdy moja mama, a córka mojej babci, go nie złożyła. Dopiero jak moja mama je złoży, to dla mnie zaczyna się 6 miesięczny termin do odrzucenia spadku.

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest złożone w terminie 6 miesięcznym, gdy przed jego upływem spadkobierca złoży je przed notariuszem albo gdy przed upływem tego terminu do sądu spadku lub sądu właściwego dla miejsca pobytu (ewentualnie zamieszkania) składającego oświadczenie wpłynie wniosek o jego przyjęcie przez sąd .

Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie 6 miesięcznym jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Sprowadza się to do tego, że jeśli nic nie zrobimy to spadek przyjmiemy z mocy prawa.

Nie można odwołać oświadczenia o odrzuceniu spadku. Gdy się okaże, że w spadku była na przykład 10 mieszkań, każde o wartości 1 miliona złotych, to już ich nie odziedziczymy.

Termin 6 miesięczny wydaje się bardzo długi, jednak w tym przypadku, okazuje się, że to już na drugi dzień.  Nie czekajmy 😊 Jeśli spotka nas odrzucenie spadku, to zróbmy to jak najszybciej 😊

Tags :
Kancelaria notarialna Katowice, katowice, notariusz, odrzucenie spadku
Share This :