Termin odrzucenia spadku

Szanowni Państwo 😊

Odrzucenie spadku znowu zostało wywołane do tablicy.

Wywołuje to co najmniej takie emocja jak sztafeta w lekkoatletyce.

Tym razem chodzi o termin.

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Znaczy to tyle, że gdy tylko dowiemy się o tym, że spadek trzeba odrzucić, to od momentu dowiedzenia się mamy 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku przed notariuszem albo przed sądem.

Podstawowy sposób dowiedzenia się o fakcie powołania do spadku to śmierć spadkodawcy.  Tak się dzieje w najbliższych rodzinach, na przykład umiera żona, wraz z mężem mieli dwoje wspólnych dzieci oraz żona miała jedno dziecko z pierwszego małżeństwa z którym nie utrzymywała od lat żadnego kontaktu. W tym wypadku, dla męża i dwójki dzieci, termin 6 miesięczny do odrzucenia spadku rozpoczną się z datą śmierci żony, bo wszyscy razem mieszkali więc wiedzieli o  śmierci. Ale już dla dziecka z pierwszego małżeństwa termin ten może być zupełnie inny z uwagi na to, że nie utrzymywało kontaktu z matką. Dowie się dopiero za trzy miesiące i od MOMENTU DOWIEDZENIA SIĘ O TYM, ŻE JEST POWOŁANE DO SPADKU zacznie się sześciomiesięczny termin do odrzucenia spadku.

Inny przykład:

Róża nie utrzymywała kontaktu ze swoją siostrą Mają od lat. Syn Mai zmarł w 2019 roku. Róża dostała pismo z sądu 02 lipca 2024 roku, z którego wynikało, że w 2019 roku zmarł jej siostrzeniec, zostawił długi, a wierzyciel wniósł do sądu w grudniu 2023 roku sprawę o stwierdzenia nabycia spadku. Ponadto z pism wynikało, że spadek po zmarłym siostrzeńcu odrzuciła jego żona, dzieci, rodzice itd. i w końcu doszło do Róży. Termin Róży do odrzucenia spadku po zmarłym siostrzeńcu zaczyna się 02 lipca 2024 roku, bo wtedy dostała pismo z sądu i z niego dowiedziała się o tym, że jest powołana do spadku i jeśli nie chce go odziedziczyć to musi ten spadek odrzucić. Zatem od 02 lipca 2024 roku liczy się jej sześciomiesięczny termin.  Jeśli Róża spadek odrzuci i ma pięcioro dzieci, to termin dla dzieci Róży rozpocznie się od daty w którym Róża odrzuciła spadek, o ile Róża utrzymuje kontakt ze swoimi dziećmi i ich poinformuje.

Tak więc termin do odrzucenia spadku biegnie odrębnie dla każdego powołanego do dziedziczenia i odrębnie dla każdego tytułu powołania.

Termin do złożenia oświadczenia może, ze względu na okoliczności faktyczne danej sprawy, biec wobec tego samego spadkobiercy kilkakrotnie (np. gdy pierwszy testament, co do którego spadkobierca złożył już oświadczenie, okazał się nieważny, a spadkobierca ten powołany jest także do dziedziczenia z ustawy itd.).

Osoba powołana do dziedziczenia w dalszej kolejności nie może dokonać odrzucenia spadku „na zapas”, jeszcze przed momentem, w którym dowie się ona o takim powołaniu do spadku i przed rzeczywistym rozpoczęciem dla niej biegu terminu do przyjęcia lub odrzucenia spadku.  Mówi o tym art. 1018 § 1 KC, a mianowicie oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku złożone pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu jest nieważne.

Nie myślmy o odrzuceniu spadku w kategoriach „dużego” problemu. Takie jest prawo i wszystkich nas może to czekać. Trzeba po prostu podejść do tego zadaniowo 😊   Odrzucić i zapomnieć 😉

Tags :
Kancelaria notarialna Katowice, katowice, Koszutka, notariusz, notariusz Koszutka
Share This :