Najem okazjonalny :)

Najmem okazjonalny lokalu to najem zawarty na czas określony (nie dłuższy niż 10 lat), gdzie wynajmującym może być tylko osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali.

Najem okazjonalny uregulowany jest w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, dalej też jako „ustawa”

Ponadto:

  1. umowa musi być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności,
  2. musi zawierać dołączone do niej oświadczenia najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca podda się egzekucji i zobowiąże się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu, o którym mowa w art. 19d ust. 2 (na piśmie, z podpisem urzędowo poświadczonym),
  3. musi zawierać wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu,
  4. powinna zawierać oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o którym mowa w art. 19a ust. 2 pkt 2 lub ust. 3 ustawy, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.

W przypadku wynajmującego ważne jest zgłoszenie umowy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, w terminie 14 dni od jej zawarcia aby skorzystać z wszystkich przewidzianych w art. 19e ustawy wyłączeń ochronnych praw lokatora. Jeśli tego nie uczyni, najem okazjonalny, nawet jeśli powstanie, nie korzysta z żadnych przywilejów; znajdą do niego zastosowanie wszystkie przepisy niniejszej ustawy.

Jeśli wynajmujący w terminie 14 dni zgłosi umowę do urzędu skarbowego, państwo gwarantuje mu przeprowadzenie eksmisji do lokalu wskazanego w załączonym oświadczeniu lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe. Jeśli wynajmujący jednak nie zgłosi umowy do urzędu skarbowego, państwo zagwarantuje ochronę lokatorowi, zapewniając mu standardy ochrony przewidziane w ustawie, a więc w szczególności związane z obowiązkiem sądu co do orzekania o prawie do najmu socjalnego.

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego lokalu i przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. O jej wysokości decydują strony umowy, z tym zastrzeżeniem, że kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu.

Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu przez właściciela należności z tytułu niezapłaconego czynszu najmu oraz pozostałych kosztów związanych z egzekucją obowiązku opróżnienia lokalu.

Często wydaje nam się, że to bardzo dużo formalności. Jednak zabezpieczenie jakie za tym idzie, wydaje się być warte zachodu 🙂

Tags :
Share This :