Notariusz odmówi dokonania czynności notarialnej sprzecznej z prawem.
Stosownie do treści art. 81 prawa o notariacie odmowa dokonania czynności notarialnej wymaga od notariusza oceny zgodności zamierzonej czynności z prawem. Dokonując tej oceny, notariusz pełni funkcję gwaranta bezpieczeństwa obrotu prawnego. Tym samym notariusz zapobiega funkcjonowaniu w tym obrocie czynności, które byłyby niezgodne z prawem.
Odmowa sporządzenia czynności notarialnej może odnosić się, na podstawie oceny notariusza, do niezachowania przepisów prawa notarialnego w zakresie wymagań formalnych bądź trybu dokonania żądanej czynności lub ewentualnego naruszenia bezwzględnie obowiązującego przepisu prawa materialnego właściwego dla danego rodzaju czynności prawnej mającej być stwierdzonej w akcie notarialnym.
Odmowę dokonania czynności notarialnej notariusz stwierdza w protokole.
Osobę, której odmówiono dokonania czynności notarialnej, poucza się o prawie i trybie zaskarżenia odmowy. Osoba ta w terminie tygodnia od dnia odmowy dokonania czynności notarialnej może żądać na piśmie sporządzenia i doręczenia uzasadnienia odmowy. Notariusz sporządza uzasadnienie w terminie tygodnia od dnia otrzymania żądania.
Zażalenie na odmowę dokonania czynności notarialnej osoba zainteresowana może wnieść zażalenie do sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii notariusza odmawiającego dokonania czynności notarialnej. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem notariusza, który odmówił dokonania czynności i który jest obowiązany ustosunkować się do zażalenia w terminie tygodnia i wraz z zażaleniem przedstawić swoje stanowisko sądowi oraz doręczyć je osobie zainteresowanej. Sąd rozpoznaje zażalenie na rozprawie.
Notariusz może, jeżeli uzna zażalenie za słuszne, dokonać czynności notarialnej; w tym przypadku nie nadaje zażaleniu dalszego biegu.
Podstawowym zadaniem notariusza jest zapewnienie bezpieczeństwa i pewności obrotu prawnego, dlatego jeśli mamy wątpliwości co do czynności notarialnych to zawsze pytajmy notariusza.