Wydaje się to tematem odległym, bo kto w wieku 20,30,40,50 czy 60 lat o tym myśli.
Owszem, można sprawom spadkowym pozwolić toczyć się swoim biegiem, bo mamy przecież kodeks cywilny i całą księgę czwartą – Spadki, na ten temat.
Ale dlaczego mamy to tak zostawić ?
Może lepiej zastanowić się na naszymi możliwościami, a trochę ich mamy. Możemy przy tym uchronić nasze dzieci przez zupełnie niepotrzebnymi kłótniami i wpłyniemy pozytywnie na kolejne pokolenia.
Jedną z naszych możliwości jest TESTAMENT.
Podobno tylko ok. 13 % z nas sporządza testament.
Testament to nasza wola na wypadek naszej śmierci. Rozporządzamy swoim majątkiem i możemy zadecydować co i dla kogo jest przeznaczone. Możemy między innymi własnoręcznie napisać testament albo udać się do notariusza w celu jego sporządzenia. W przypadku testamentu notarialnego mamy też różne możliwości. Możemy do całości spadku (naszego majątku) powołać jedną osobę lub więcej, w takich udziałach jakie uważamy za stosowne.
Możemy także rozporządzić konkretnymi rzeczami na rzecz konkretnych osób i jest to tzw. zapis windykacyjny. Na przykład: mam 4 samochody dostawcze (żółty, zielony, niebieski i biały) i 4 dzieci. Każdemu z moich dzieci zapisuję w testamencie windykacyjnym konkretne auto o konkretnym kolorze.
Testament windykacyjny musi być sporządzony u notariusza, bo takie są przepisy kodeksu cywilnego, które przewidują dla niego formę aktu notarialnego.
Testament sporządzony u notariusza jest przechowywany w kancelarii notarialnej. Zabezpiecza to przed utratą testamentu czy uszkodzeniem, a też niewłaściwym wykorzystaniem po śmierci testatora. Notariusz jest gwarantem tego, że testament jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawnymi, co istotnie minimalizuje ryzyko jego unieważnienia z powodów formalnych. Notariusz sprawdza tożsamość testatora oraz upewnia się, że jest on w pełni świadomy i działa z własnej woli, co eliminuje ryzyko fałszerstwa, przymusu czy manipulacji. Testament notarialny musi spełniać określone wymogi formalne, takie jak odpowiednia treść, brak sprzeczności z obowiązującym prawem oraz obecność wymaganych podpisów.