Pełnomocnictwo ogólne :)

W naszym codziennym życiu wiele się dzieje. Musimy czasami być w pięciu miejscach naraz i jest wiele rzeczy do załatwienia. Warto wtedy pomyśleć o pełnomocnictwie.

Często mówiąc o pełnomocnictwie używamy zamiennie słowa „upoważnienie”.

Upoważnienie to delegowanie wykonywania jakichś czynności w naszym imieniu przez oddelegowaną osobę.

Upoważnienie wyraża wolę, tak samo jak pełnomocnictwo. Różnica polega na tym, że upoważnienie to pozwolenie na wykonywanie czynności rozdysponowanych przez upoważniającego, a pełnomocnictwo pozwala na wyrażanie woli przez osobę, której udzielono pełnomocnictwa, w zakresie określonym przez mocodawcę. Dlatego do zawarcia umowy w naszym imieniu udzielimy pełnomocnictwa, a do złożenia dokumentów udzielimy upoważnienia.

Wyróżniamy:

  1. pełnomocnictwo ogólne – do czynności zwykłego zarządu,
  2. pełnomocnictwo rodzajowe – do pewnego typu czynności,
  3. pełnomocnictwo szczególne – do dokonania określonej czynności prawnej,
  4. prokurę.

Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu, jednak pojęcie zarządu, ani zwykłego zarządu nie zostało zdefiniowane w Kodeksie cywilnym. Przyjęło się, że za czynności zwykłego zarządu uważa się czynności bieżące, typowe aktywności. Trudno wskazać granicę pomiędzy czynnościami zwykłego zarządu i czynnościami przekraczającymi ten zakres, gdyż ocena może być dokonana indywidualnie w odniesieniu do konkretnej czynności prawnej.

Pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie.

Pełnomocnictwo ogólne może zawierać wiele czynność, jednak nie ma jednego pełnomocnictwa „do wszystkiego”.

Mówi się żartem, że pełnomocnictwo do wszystkiego to pełnomocnictwo do niczego.

Jest w tym trochę prawdy.

Musimy określić naszemu pełnomocnikowi zakres jego uprawnień czy to do lekarzy, czy urzędów, czy do zarządu naszym majątkiem itd.

Możliwa jest sytuacja, w której dana czynność prawna zostanie uznana za czynność mieszczącą się w granicach zwykłego zarządu, a w konsekwencji za czynność objętą pełnomocnictwem ogólnym, w innych zaś okolicznościach możliwe będzie poczytanie jej za czynność wykraczającą poza ten zakres. Z tego też względu nawet sprzedaż nieruchomości w niektórych przypadkach może być uznana za czynność zwykłego zarządu, a w innych będzie czynnością przekraczającą zwykły zarząd

Wielkim przywilejem jest posiadanie zaufanej osoby, której chcemy udzielić pełnomocnictwa, bo pełnomocnictwa udziela się trochę niejako na przyszłość.

Pandemia bardzo dobrze to uwidoczniła. Nie zawsze można było samemu coś załatwić i wtedy bardzo by nam się pełnomocnictwo przydało, a brak było możliwości jego udzielenia.

Dlatego może warto się nad tym zastanowić wcześniej ?

Pełnomocnictwo czasami może uratować nam życie 😉

Tags :
Kancelaria notarialna Katowice, katowice, Koszutka, notariusz, Notariusz akty notarialne, Notariusz Katowice, notariusz Koszutka
Share This :